1. Do ukurzeniania nadają się tylko ananasy zdrowe, bez nalotu pleśnowego i jak najbardziej dojrzałe. Po dobraniu odpowiedniego ananasa, odcinamy koronę ostrym nożem, na wysokości gdzie kończy się owoc i zaczyna pióropusz.

2. Teraz musimy oderwać dolne liście pióropusza, mniej więcej tyle co na ftografii. Ważne jest aby w miejscu oderwania liści powstało coś w rodzaju pieńka.Jeżeli ananas jest dobrze dojrzały to w miejsu oderwania liści zauważymy dość dobrze wykształcone korzenie, lub ich zalążki.

3. I ostatnia czynność to po około trzy -dniowym osuszeniu rozety w suchym miejscu, można ją umieścić w piaszczystym podłożu. Może to być piasek z dodatkiem perlitu i niewielkiej ilości torfu. Jeżeli będzie sam piasek to też dobrze. Tak zrobimy jeżeli nasza sadzonka ma już małe korzonki lub ich zalążki. Jeżeli ich nie ma to przed posadzeniem korony do piasku należy wyżej wpomniany pieniek zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin zielonych. To wszystko. Po kilku tygodniach powinny wypuścić korzenie - POWODZENIA -