FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Limequat Marcina
Autor Wiadomość
Marcin_ 

Wysłany: 2014-07-31, 21:14   Limequat Marcina

Nie pokazywałem jeszcze na forum limequata zwanego limonellą. Pierwsze zdjęcie jest sprzed jakichś dwóch miesięcy. Foto kwiatów aktualne. Cykałem mu zdj w całości też dzisiaj, ale tak się wkomponował w inne cytrusy, że nie widać co jest limequatem a co czym innym :razz: więc nie było sensu tutaj wrzucać. Teraz stoi na balkonie.

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2014-07-31, 21:22   

To moje ulubione (smakowo) cytrusy.

Marcin_ 

Wysłany: 2014-07-31, 21:25   

Czekam żeby ich spróbować. To bardzo sympatyczny cytrus - chętnie kwitnie i, jak do tej pory, nie sprawia mi żadnych problemów.

Marcin_ 

Wysłany: 2014-08-22, 13:59   

Dzisiaj przy okazji kontroli, przecierania liści itd. zrobiłem zdjęcie limequatowi w całości. Ciągle ma jakiegoś kwiatka, więc zawiązują się następne owoce. Zobaczymy, ile ostatecznie zostanie. :)

ORINOCO 

Wysłany: 2014-08-23, 13:29   

Ładne zbiory się zapowiadają <bravo>
Dziwnie zagięta ta główna gałąź. Będziesz ją prostował, obcinał, czy tak zostawisz?

Marcin_ 

Wysłany: 2014-08-24, 22:43   

Pozwolę mu tak rosnąć tak jak rośnie, szkoda obcinać. Wygiąłem ją tylko na początku, żeby rosła w górę. Celowała w bok, prawie poziomo. Zauważyłem, że limekwat łatwo poddaje się formowaniu - wyginaniu, pewnie dlatego tak często zaplatają go na te drabinki.

Lumia 

Wysłany: 2014-08-24, 23:18   

Taki cytrus można bardzo łatwo doprowadzić do pionu, czyli poprowadzić go wzdłuż tyczki.

Marcin_ 

Wysłany: 2015-03-27, 16:17   

Ostatni owoc dojrzewa. W międzyczasie pojawiają się nowe kwiaty i owoce, bardzo wdzięczny cytrus ;)

Marcin_ 

Wysłany: 2015-06-23, 16:57   

Limequat trochę się przygrzał na słońcu, widać że lepiej się czuje w cieniu. Owoce rosną :)

Magda_ 

Wysłany: 2015-08-25, 11:29   

Większości cytrusów, te upały nie posłużyły :( Owocki jednak przednie, tylko pogratulować :) Moje dopiero teraz, kiedy temperatury nieco spadły, zabrały się za kwitnienie.

interona 

Wysłany: 2015-09-10, 16:47   

Marcin, od kiedy uprawiasz tę roślinkę? Czy jest mocno kapryśna? Zastanawiam się nad kolejnymi cytrusami do kolekcji i rozważam zakup Limequata.

Marcin_ 

Wysłany: 2015-09-10, 23:36   

Interona, mam go od ok. 2 lat. Limequata mogę polecić każdemu - nie sprawia problemów, szybko rośnie i kwitnie kilka razy do roku. Owoców wiąże bardzo dużo, ale jak dojrzeją to szybko schodzą chociażby do herbaty, do której się świetnie nadają. Jedna rzecz, o którą trzeba zadbać w przypadku limequata to podpórka, do której przywiążemy wyciągające się pędy. Trzeba przyznać, że ma on skłonność do wypuszczania zbyt długich gałęzi, które czasem wymagają też solidnego przycięcia (co niedawno zrobiłem, pokażę jak się trochę rozkrzewi i nabierze sensownego pokroju). :wink:

Magda, upały w tym roku były wyjątkowo mocne. To może jeszcze nie być koniec, prognozy pokazują na nast. tydzień miejscami 34 stopnie i więcej. Dużo jak na wrzesień.

Marcin_ 

Wysłany: 2019-03-23, 21:15   

Z limekwata owoce już zerwane, został jeden. Roślina troszkę ucierpiała od mrozu na zimowisku, na szczęście nie dużo.

PS. Widzę, że fotosik ma dzisiaj problemy ze zdjęciami, nie wszystkie się pokazują.

Eugeniusz 

Wysłany: 2019-03-26, 17:51   

Linequaty to cudowne cytrusy. Fajnie też smakuje sok w herbatce. Owoce nie marnują się bo można wycisnąć na jeden lub dwa razy. Nie wyrastają zbyt duże więc nie ma kłopotu z nimi tam gdzie brakuje miejsca. Ciekawe jak niskie temperatury zniosły by zimą??? Jak myślisz Marcinie ile mogło być u Ciebie ( tam gdzie je przechowujesz) stopni w najchłodniejsze dni?
U nas pomoc bez opłat na wyciągnięcie ręki. www.naszecytrusy.pl- to największa baza wiedzy o roślinach cytrusowych w Polsce. Wszystkie informacje czekają na Ciebie. Twoje zainteresowania szybko staną się tutaj WIELKĄ pasją./ Admin

Marcin_ 

Wysłany: 2019-03-27, 21:33   

Też lubię limekwata - rośnie, często kwitnie, mocno owocuje i do tego owoce są smaczne, mają dużo soku. Limekwat z tego co czytałem znosi od -6 do -8 stopni na krótki termin.
U mnie tak wygląda zimowisko - piwniczka. Temperatura minimalna wg. termometru to +0,5 C. Niektóre cytrusy jednak mają uszkodzenia mrozowe, więc myślę że lekki mróz w kątach piwnicy i pod sufitem się pojawił i mógł się utrzymywać przez dłuższy czas.

Odpowiedz do tematu