FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Mandarynka Matt-a
Autor Wiadomość
Matt 

Wysłany: 2014-11-26, 16:56   Mandarynka Matt-a

Pierwsza moja mandarynka- z prawdziwego- mam nadzieję zdarzenia. Poprzednie okazywały się rangpurami. Dopiero owoce pokażą czy faktycznie jest to mandarynka. Bardzo przypadkowy zakup no i jest. Kobieta, która mi ją sprzedała trzymała drzewo w prawie nieoświetlanym garażu więc obecnie jest bardziej łysa aniżeli na zdjęciu ( z października )

Painkiler 

Wysłany: 2014-11-26, 17:09   

Noooo, to jest krzaczur :D Owocująca?
Z tego co znalazłem to cenowo też ładnie :)

Matt 

Wysłany: 2014-11-26, 18:00   

Owocująca- sprowadzona z Francji (wcześniej prawdopodobnie z Włoch)- także turystka z niej spora :D
W październiku właścicielka mocno ją skróciła(by weszła do garażu) ale i tak na części gałęzi wybijają pąki kwiatowe.
Chciałem u niej kupić 16 siewek (twierdziła, że to osobne drzewka a okazało się być jednym mniejszym krzakiem)- przy okazji pokazała mi to drzewo i tak jakoś wyszło, że kupiłem to drzewo a tamto (również mandarynkę lecz z 16-toma odrostami od pnia wskutek obumarcia szlachetnej części rośliny) dostałem w gratisie :D
Obwód pnia ma aż 53cm w najgrubszym miejscu. Nie jest zbyt wysoka bo ma około 2m i 1,5m szerokości. Ma 4 pnie rozchodzące się na różne strony.

Cenowo faktycznie wygląda to ciekawie ale trafiłem na kobietę której bardzo zależało na pozbyciu się tego drzewa więc nie dałem zbyt wiele, choć to i tak najdroższy cytrus jakiego mam :D

Painkiler 

Wysłany: 2014-11-26, 19:20   

Tylko pozazdrościć :)

ORINOCO 

Wysłany: 2014-11-27, 09:03   

Wspaniałe drzewo <super>
Pewnie ciężkie do przenoszenia, ale wygląda cudownie. Nawet jak trochę liści opadnie przez zimę to po wiosennym przycięciu powinna się pięknie zazielenić i zakwitnąć, czego życzę :)

Painkiler 

Wysłany: 2014-11-27, 11:05   

Teraz tylko dorobić kółka i za kilka lat handel obwoźny owoców świeżo zerwanych z drzewka :D

Matt 

Wysłany: 2014-11-27, 14:52   

hehehe :D dokładnie- będę handlować owocami na targu :D Dobre!
Donica ma pojemność 165l + waga drzewa daje troszkę. Był pewien logistyczny problem z przeniesieniem drzewa za równo z garażu sprzedającej jak i wniesieniem do mojego domu ale pomocne były- taczka i sanki. Brzmi genialnie- wiem! ale faktycznie było to kłopotliwe. Właśnie szukam dobrego materiału na podstawko-wózek dla drzewa. Dopiero pewnie po egz inż ogarnę to zagadnienie.

Magda_ 

Wysłany: 2014-11-28, 17:47   

O jasny gwint Matti... padłam z wrażenia :shock: Zazdrość jest tu zupełnie nieadekwatnym wyrażeniem, no chyba, żeby ją nieźle wystopniować <lol> CUDO!!! Chłopie, gdzie Ty ją będziesz zimował?

Matt 

Wysłany: 2014-11-28, 19:33   

Magdo- gdy ją brałem do siebie sam jeszcze nie znałem odpowiedzi na to pytanie. Trafiła do pokoju po siostrze i tak będzie co najmniej do lutego/marca a potem obowiązkowo folia lub szklarnia. Dziś ją przesunąłem bardziej pod okno bo nierównomiernie ma dostęp do światła. Najwyższe gałązki lekko namarzły podczas transportu- widzę jednak, że reszta ma się całkiem ok. Czym niżej tym lepiej.
Aż strach się przyznać ale właśnie idzie do mnie pocztą kolejny spory cytrus ale już nie taki duży jak ten którego wam pokazuje. Ma ok 2m ale będzie szczepiony w marcu. Jest on siewką.

Magda_ 

Wysłany: 2014-12-01, 22:29   

No to widzę, że idziesz na całość <bravo> <bravo> <bravo>
Po miesiącu mogę Ci z czystym sumieniem polecić żarówkę do ewentualnego doświetlenia pokoju. Już widzę, że się sprawdza :)

Matt 

Wysłany: 2014-12-02, 10:08   

No proszę- widzę, że przekonałaś się do doświetlania cytrusów :)
Ja gdybym stosował doświetlanie w domu to za pewne zbyt długo rodzice by tego nie tolerowali jeśli w ogóle. Pamiętam kilka lat wstecz gdy wstawiałem do swojego pokoju akwa 400l- to już był problem bo za dużo prądu! Już oświetlenia nie liczę i innych kosztów związanych z utrzymaniem. Sądzę, że u mnie by to nie przeszło. Najlepszym rozwiązaniem jest szklarnia- miejsca na nią mam sporo kosztem pól w okół domu. To jednak dopiero wiosną. Najlepsza byłaby taka przydomowa by zimą cytrusy również tam mogły być.

ORINOCO 

Wysłany: 2014-12-02, 12:27   

A czym chcesz dogrzewać tą szklarnię?

Matt 

Wysłany: 2014-12-02, 20:16   

Szklarnie chciałbym połączyć z budynkiem gospodarczym, w którym jest piec- który ogrzewa dom. Wówczas ogrzewanie byłoby niemalże za darmo bo przy okazji ogrzewania domu, ale czy to takie proste to pewności nie mam-pewnie nie. Będzie czas będzie rada :D

maly 

Wysłany: 2014-12-16, 22:53   

No nie powiem dałeś czadu :) , Ja ostatnio w Tesco jak byłem to zauważyłem drzewko Pomarańczy były między skrzynkami z owocami (dwie pomarancze jeszcze na niej wisiały) drzewko ok 1,5 strasznie mnie zauroczyło tym bardziej, ze trochę ją zaniedbują tam i chciałem ja kupić ale niestety nie wiedziałem z kim rozmawiać. Sam nie myślałem o tym gdzie ją wstawię tym bardziej, że mieszkam w bloku. Ale patrząc na nią strasznie mi jej było żal, ze sie tam marnuje i że pewnie w ciągu paru tygodni nie będzie z niej nic.

gray20 

Wysłany: 2014-12-17, 11:49   

drzewka w Tesco sa do dekoracji:) raczej.widziałęm ostanio kaldamonki na sprzedarz ale nie pomarańcze

Odpowiedz do tematu