FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy domownik - prośba o sugestie ;)
Autor Wiadomość
psm 

Wysłany: 2015-09-20, 19:41   Nowy domownik - prośba o sugestie ;)

Witam,

Kilka dni temu znajomi przyjechali z Grecji i przywieźli mi prezent ;)
Nie było mnie w domu bo byłem na wyjeździe, więc moja partnerka położyła roślinkę w przedpokoju i tak sobie stała czekając na mnie.
Dziś ją podlałem i zaczęliśmy się zastanawiać gdzie ją umiejscowić.

Przede wszystkim trzeba znaleźć jej doniczkę odpowiednią i tutaj od razu pytanie o wielkość.
O ile teraz jej korzonki nie zajmują strasznie wiele miejsca, o tyle w doniczce pewnie trochę się rozrosną.
Ona w tej chwili od ziemi ma ok. 120-130cm, duża doniczka jest potrzebna ?
Czy ziemia do cytrusów będzie ok czy też jeszcze po przesadzeniu troszkę jakiegoś nawozu trzeba będzie dać ?

Jak ze światłem ? teraz jest go coraz mniej... wystawić ją gdzieś na balkon czy dać koło okna ?

W załączniku daję fotki - trochę słabe światło było... no i muszę jeszcze obserwować czy to czarne stworzenie (na zdjęciu) nie będzie chciało się brać za drzewko ;)

p.s. możecie podpowiedzieć co to za cytrus ? znajomi nie chcą powiedzieć - jak zaowocuje, to ma być niespodzianka :P

Fotki wrzuciłem tutaj: http://imgur.com/a/jsWNH

Pozdrawiam

Magda_ 

Wysłany: 2015-09-20, 20:44   

Witaj.
co do rozmiaru donicy zaraz będziesz miał tyle teorii, ilu jest tu na forum hodowców. Ja bym dała dużą donicę, bo drzewko spore. Przesadzając postaraj się nie naruszyć bryły korzeniowej, wtedy roślina mnie odczuje przeprowadzkę. W żadnym wypadku nie stosuj dodatkowego nawożenia, bo wszystkie gotowe podłoża posiadają nawóz w swoim składzie. Jak długo się da trzymaj cytrusa na balkonie, niech się cieszy jesiennym słonkiem. Ma ciężkie chwile za sobą, bo stracił stare liście. Widać, że pięknie odbudowuje masę zieloną, ale do tego potrzebuje dużo światła, czyli tylko pod chmurką.
Obstawiałabym mandarynkę.
Powodzenia w hodowli... trafił Ci się piękny okaz <super>

psm 

Wysłany: 2015-09-20, 20:56   

Magda_ napisał/a:
Witaj.
co do rozmiaru donicy zaraz będziesz miał tyle teorii, ilu jest tu na forum hodowców. Ja bym dała dużą donicę, bo drzewko spore. Przesadzając postaraj się nie naruszyć bryły korzeniowej, wtedy roślina mnie odczuje przeprowadzkę. W żadnym wypadku nie stosuj dodatkowego nawożenia, bo wszystkie gotowe podłoża posiadają nawóz w swoim składzie. Jak długo się da trzymaj cytrusa na balkonie, niech się cieszy jesiennym słonkiem. Ma ciężkie chwile za sobą, bo stracił stare liście. Widać, że pięknie odbudowuje masę zieloną, ale do tego potrzebuje dużo światła, czyli tylko pod chmurką.
Obstawiałabym mandarynkę.
Powodzenia w hodowli... trafił Ci się piękny okaz <super>

Super dzięki za porady.
Odnośnie przesadzania, to teraz nie ma żadnej doniczki, tylko foliowe coś i ziemia, więc wsadzę jak jest po ściągnięciu foliowego worka, dołoże ziemi, nie ruszę korzeni wogóle :)

Co do tego co to za cytrus... znalazłem w domu metkę, która odpadła i leżała niezauważona za "doniczką", po przetłumaczeniu wychodzi że to pomarańcza :)

http://imgur.com/3PsoRno

Edit: a tu lepsze fotki: http://imgur.com/a/hyUVY

Ale nie wiem co oznacza drugi człon :P

psm 

Wysłany: 2015-09-20, 22:02   

Navelina chyba, z tego co udało mi się przeczytać ;)

Magda_ 

Wysłany: 2015-09-21, 08:54   

Dobry jesteś, mnie się niczego nie udało odczytać z tej metki :lol:
Tak patrzę na tą ziemię w balocie... czy to nie glina? Jeśli tak, to warto by było jednak trochę tego wykruszyć z pomiędzy korzeni. Glina sprawdza się w uprawach, gdzie jest automatycznie sterowane nawadnianie kropelkowe i doniczki stoją cały rok pod gołym niebem lub w szklarni. W naszych warunkach, zwłaszcza zimą, bardzo utrudnia uprawę, za mocno trzyma wilgoć.

P.S.
a
A ten czarny szkodnik raczej listków nie poobgryza, ale doniczkę to już może wywrócić, albo ogoniastym skosić co nieco :wink: Skądś to znam <lol>

psm 

Wysłany: 2015-09-21, 18:28   

Pierwszy człon zgadłem... bo nie było dużo kombinacji.
Za pierwszym razem w Google Translate wpisałem "pomarańćza" i dałem żeby tłumaczyło na grecki.
Literki podobne wyszły, więc już był pierwszy sukces.
A drugi człon... trochę gorzej. Poszukałem odmian pomarańczy i próbowałem odpasować - Navelina mi najbardziej pasowała.

Co do gliny - dzięki za sugestię. Usunę ją. Tak jak przyjechała, tak stała i stoi. Jutro jadę po donicę jakąś dla niej, więc zaopatrzę się w ziemię i jakiś drenaż do tego.
Teraz stoi na balkonie, póki jeszcze w nocy nie jest tak strasznie zimno...

Co do czarnego stwora, to jest to stwór-drewnojad i właśnie boję się trochę, żeby nie przyszło jej do głowy któregoś dnia, podczas naszej nieobecności, żeby spróbować czy to drzewko smakuje... jakieś chyba zasieki zrobię w doniczce :P

psm 

Wysłany: 2015-09-24, 17:45   

Witam ponownie,

Stosując się do porad Magdy, zakupiłem dużą donicę, trochę ziemi i drzewko poszło do nowego podłoża ;)
Znalazła się chętna do pomocy przy przesadzaniu:
http://imgur.com/a/1x8qb
ten nawóz do innych moich roślin pójdzie - żeby nie było że nie słucham i chcę ją podlać nawozem ;)

Ostatecznie wygląda to tak:
http://imgur.com/a/EW9Jm

Teraz pytanko - podlewać wodą dziś czy sobie odpuścić ?

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2015-09-24, 19:19   

Nie na temat: jak Ci zazdroszczę miejsca na parapetach!

Co do pytania: ja zawsze podlewam po przesadzeniu. I to dokładnie. Potem mogę odczekać czas dłuższy, ale bezpośrednio po przesadzeniu, tak.

Magda_ 

Wysłany: 2015-09-24, 21:27   

Pięknie się prezentuje w nowym domku <super> Pomocnik też super, widzisz jaka kochana psina. Teraz podlej ( oczywiście donica ma otwór w dnie, prawda?) i na słonko z nią :)

psm 

Wysłany: 2015-09-25, 14:37   

Nienajmłodsza napisał/a:
Nie na temat: jak Ci zazdroszczę miejsca na parapetach!

To się akurat dobre trafiło, chociaż to strona połudnowo zachodnia (troszkę bardziej zachodnia niż południowa) i do tego mam wrażenie, jakby w mieszkaniu było jakoś mało światła...

Magda_ napisał/a:

Wysłany: Wczoraj 21:27     
Pięknie się prezentuje w nowym domku Pomocnik też super, widzisz jaka kochana psina. Teraz podlej ( oczywiście donica ma otwór w dnie, prawda?) i na słonko z nią

Pomogła w tym, że nie żarła ziemii i w pewnym momencie się położyła i obserwowała co robię ;)
Donica ma jeden otwór, więc da radę odprowadzać wodę, na dno rzuciłem 2 litry keramzytu, więc chyba wystarczy na drenaż ;)
A co do podlewania, to sama się podlała dzisiejszym deszczem. Niestety słońca przez najbliższe 2-3 dni wg. prognozy, nie będzie... ale jestem dobrej myśli :)

Magda_ 

Wysłany: 2015-09-25, 20:23   

O Ty szczęściarzu, deszczyk dostałeś :) U nas susza masakryczna, ale za to słonko przyświeca :wink:

Odpowiedz do tematu