FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Mariusz_
2013-11-25, 09:52
Cytryna z pestki - wiekowa
Autor Wiadomość
sebbol01 

Wysłany: 2010-03-03, 12:53   Cytryna z pestki - wiekowa

Witam.
To jest mój debiut na tym forum.
Szukałem szukałem i znalazłem cytrynkę posadzoną z pestki. Swoje już przeszła ma ona tak myślę - ponad 20 lat. Nie znam jej całej historii, jedynie ostatnie kilka miesięcy. Z tego co poprzedni właściciele mi opowiadali to roślina podobno i zmarzła i ją przesuszono dodatkowo miała połamane gałązki. Chciałbym w przyszłości ją zaszczepić najlepiej wieloma gatunkami. Proszę pomóżcie mi podjąć decyzję o dalszym jej wzroście i odpowiednio dobrać miejsca ewentualnych cięć i szczepień. A ma ona tak około w chwili obecnej ok. 1 m. W przeszłości była o wiele wyższa. Tyle z opisu poniżej zdjęcia. Jak trzeba będzie to podłącze jeszcze inne. Z góry dzięki . Pozdrowionka. Sebastian.

[ Komentarz dodany przez: sebamalina: 2010-03-03, 13:18 ]
Poprawiłem link do zdjęć. Junior Admin

pumanike48 

Wysłany: 2010-03-03, 15:48   

Fajna cytrynka. Mam pytanie czy chcesz ją szczepić???

Norbert 

Wysłany: 2010-03-03, 16:14   Re: Cytryna z pestki - wiekowa

Cytat:
Mam pytanie czy chcesz ją szczepic???

Odpowiedź:
sebbol01 napisał/a:

[...]Chciałbym w przyszłości ją zaszczepić najlepiej wieloma gatunkami. Proszę pomóżcie mi [...] dobrać miejsca ewentualnych cięć i szczepień. [...]

Słuchajcie, a raczej czytajcie się nawzajem :)

pumanike48 

Wysłany: 2010-03-03, 17:03   

Ja jestem dosyć niedoświadczony na temat szczepień (zrobiłem to tylko raz,szczepienie się przyjęło). Myślę że ktoś bardziej doświadczony ci pomoże. Powodzenia!!! :mrgreen:

sebbol01 

Wysłany: 2010-03-03, 19:49   

Ma może ktoś z Was pomysł na to drzewko ?? ????

Magda_ 

Wysłany: 2010-03-03, 20:32   

Dobrze by było, żebyś wstawił fotkę całego drzewka, a nie tylko fragmentów. Wtedy łatwiej będzie ocenić co dalej...

sebbol01 

Wysłany: 2010-03-03, 22:50   

Proszę bardzo.

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-04, 06:05   

W pierwszej kolejności proponowałbym ja przesadzić jak najszybciej w większą doniczkę i ziemię typową dla cytrusów, z szczepieniem wstrzymałbym się do maja-czerwca gdyż wtedy najintensywniej pracuje miazga pod korą/skórką na gałązkach i najszybciej dochodzi do zrostu podkładek z zrazami jakie będziesz wszczepiał. Co do samej cytryny pozwól jej narazie rosnąć niech grubieją gałązki, w maju daj jej fotkę ale zrobioną w świetle dziennym to pozaznaczam Ci gdzie osobiście ja bym wykonał szczepienia. :wink:

sebbol01 

Wysłany: 2010-03-04, 07:52   

Witam. Dzięki za porady i oczywiście się zastosuję. Poczekam do maja. Ziemia jest do cytrusów "Substrala" i domieszałem perlit. Doniczka też nowa większa poprzednia była dużo mniejsza niż ta na foto. (same korzenie były). Pozdro.
PS. Mam dać jeszcze większą ? Ta ma 26cm.

Mariusz_ 

Wysłany: 2010-03-04, 08:48   

sebbol01 napisał/a:
PS. Mam dać jeszcze większą ? Ta ma 26cm.

Czyli rozumiem, że to jest nowa doniczka. Nie nie przesadzaj rośliny. Teraz daj jej rok, dwa w tej ziemi.

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-05, 07:07   

Zgadzam się z ms sądzę jednak że przy tej wielkości drzewka jak zacznie porządnie rosnąć system korzeniowy w przyszłym roku konieczne będzie ponowne przesadzenie. :wink:

Esper 

Wysłany: 2010-03-05, 09:14   

Ja osobiście powiem tylko, że przeźroczysta doniczka to nie najlepszy pomysł - chyba. Słyszałem, że mocne słońce może uszkadzać końcówki korzeni, ale tego nie wiem, może ktoś bardziej doświadczony się wypowie :)

sebbol01 

Wysłany: 2010-03-05, 17:32   

Esper napisał/a:
Ja osobiście powiem tylko, że przeźroczysta doniczka to nie najlepszy pomysł - chyba. Słyszałem, że mocne słońce może uszkadzać końcówki korzeni, ale tego nie wiem, może ktoś bardziej doświadczony się wypowie :)

Myślisz, że przez taką doniczkę mogą się uszkodzić korzenie ? Jest przeźroczysta ale czy ja wiem...że aż tak.

Mariusz_ 

Wysłany: 2010-03-05, 18:01   

tzn. Jest to możliwe ale w Afryce, basen morza Śródziemnego w naszym pięknym i jednak chłodnym kraju raczej nie powinno nic się dziać. :wink:
Ale następnym razem daj może nie transparentną doniczkę.

sebbol01 

Wysłany: 2010-03-09, 16:45   Ponad 20 letni cytrus.

Witam.
Zdobyłem kolejnego cytrusa posadzonego z pestki. Tylko nie jestem pewien co to jest. Ma on ponad 20 lat, był już przycinany i jest dobrze rozkrzewiony. Ma on w chwili obecnej wysokości od ziemi 110cm. Cały czas wypuszcza nowe listki, ale z tego co poprzednia właścicielka mi powiedziała nigdy nie zakwitł. Zapach liści po zgięciu nie przypomina typowej cytryny. Planuję go w przyszłości zaszczepić wieloma gatunkami. Już go przesadziłem do doniczki 36cm szeroka. Może ktoś będzie wiedział co to za cytrus. Poniżej kilka foto.

[ Komentarz dodany przez: sebamalina: 2010-03-09, 17:45 ]
Proszę nie zakładać kolejnych tematów i pisać tu o wszystkich swoich pestkowcach :!: Junior Admin

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi