Popularna Polska nazwa - GRANAT -

 Jest to gatunek drzewa lub krzewu należący do rodziny granatowcowatych ( Punicaceae Horn) Występuje na wybrzeżu morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i w krajach Kaukazkich.

 

Jest to roślina, o której pierwsze zapiski pochodzą z Sumeru z przed ponad 3000 lat p.n.e.

 

Do uprawy w domu nadaje się odmiana karłowa ( PUNICA GRANATUM ''NANA''

W warunkach mieszkaniowych taka roślina nie osiągnie pewnie ok. 1,5 metra wysokości. Ze względu na swój nie wielki pokrój co ambitniejsi hodowcy mogą pokusić się o uprawę GRANATA w formie bonzai.

Granat to bardzo piękna roślina, która najbardziej może zachwycać swymi przepięknymi, o delikatnej czerwieni, kwiatami. Listki są owalne delikatne, ostro zakończone.

 

Roślinę możemy uprawiać w donicy lub pojemniku.

Jeżeli jednak ktoś nabędzie okaz GRANATOWCA WŁAŚCIWEGO to może pokusić się o uprawę w gruncie ponieważ ta odmiana granata wytrzymuje przymrozki nawet do -15 stopni. Oczywiście jeżeli odpowiednio taką roślinę zabezpieczymy poprzez okrycie matami słomianymi, lub gałęziami świerkowymi. To pozwoli roślinie przetrwać w gruncie.

Rozpoznać granat właściwy można po intensywnie ciemnej zieleni liści i wyższym wzroście.

 

 Do uprawy nie wymagana jest jakieś szczególne podłoże. Ziemia powinna mieć odczyn od lekko kwaśnego do zasadowego. Powinna zawierać dostateczną ilość składników pokarmowych.

W okresie intensywnego wzrostu można roślinę wystawić na balkon, lub na zewnątrz budynku. W takim przypadku miałem jednak zawsze problem z mszycą, która bardzo kocha granat. Nawet do tego stopnia, że gdy w pobliżu rosły róże to nie było na nich mszyc, tylko wszystkie obsiadły granat.

Nie polecam jednak środka na mszyce do róż(PIRIMOR) bo jest za silny i spali liście. Lepiej zastosować preparat o nazwie (ACTELIC), opryskując roślinę. Można też zastosować doglebowo( BASUDIN ), pozbędziemy się wtedy pasożytów tam bytujących. Może to być biała muszka lub tzw. skoczek, oraz larwy mszyc.

 

Zauważyłem że Granat lubi dużo powietrza. żle się czuje w nie wietrzonych i ciemnych pomieszczeniach.

W okresie intensywnej wegetacji potrzebuje dużo wody

i nie przeszkadza mu nawet woda z kranu, pod warunkiem, że nie jest chlorowana. Nawozimy nawozami wieloskładnikowymi w płynie co dwa tygodnie, lub co zawsze polecam nawozami wolnodziałającymi w otulinie żywic, które wystarczy zastosować raz na sezon w ilości podanej przez producenta.

Pod koniec września- początek października zaprzestajemy nawożenia. Dobrze jest potrzymać Granat do pierwszych przymrozków na dworze. Straci wtedy liście i po wniesieniu do pomieszczenia będzie mógł spokojnie przejść fazę spoczynku zimowego.

Dobrze by było w tym czasie opuścić temperaturę otoczenia poniżej 15 stopni i ograniczyć podlewanie tak aby tylko bryła korzeniowa całkowicie nie przeschła. W czasie spoczynku Granata nie nawozimy.

Ponownie zacznie nam rosnąć i wypuszczać liście w marcu. Wtedy można zacząć więcej podlewać i rozpocząć nawożenie.

 

Granat dobrze się ukorzenia z sadzonek zielnych uzyskanych z dwuletnich gałązek. Wsadzamy takie sadzonki do piasku, przykrywamy doniczki torebką foliową. Wietrzymy co dwa dni. Po kilku tygodniach po ukorzenieniu przesadzamy do właściwego podłoża i nawozimy.

 

Granat przeważnie kwitnie w drugim roku po ukorzenieniu. Niestety większość pięknych kwiatów opada i nie zawiązują się z nich owoce. Jednak przy dobrej opiece udaje się uzyskać pięknie wyglądające owoce.

 

 Ciekawostka:

Korona królewska zawdzięcza swój wygląd właśnie owocowi GRANATA. Wystarczy bowiem obrócić taki owoc do góry swymi wspaniałymi wyrostkami, a mamy głowę królewską w koronie w całej okazałości przed sobą.

 

Owoce GRANATA ze względu na dużą ilość nasion były używane w starożytnych czasach jako symbol płodności, a kwiaty za symbol miłości. W Grecji nowożeńcom do dziś rzuca się pod nogi owoce GRANATA i życzy szczęścia, dobrobytu i płodności.

 

Tak więc jest to godna uwagi roślina, którą z powodzeniem możemy hodować w mieszkaniach.

 

          POWODZENIA W UPRAWIE GRANATÓW