Sadzenie i przesadzanie cytrusów, wiąże się z przygotowaniem dobrego podłoża, które będzie odpowiednim do tych właśnie roślin.

 

   

Nie bez znaczenia jest to, w jaką ziemię posadzimy nową sadzonkę, lub przesadzać będziemy starsze drzewka cytrusowe. Tak jak człowiek dobrze się czuje w pewnych środowiskach, a do innych nie może przywyknąć, tak i rośliny potrzebują określonego podłoża. Cytrusy rosną w naturze w różnych rodzajach gleb. Przystosowały się i do piasków, zasolenia, ziem gliniastych i iłowych. Na obszarach gdzie w cieplejszych rejonach świata sadzi się je w celach towarowych, dobierane są odpowiednie podkładki, ( PODKŁADKA- część cytrusa poniżej miejsca szczepienia ) w celu lepszego dopasowania odpowiedniej odmiany. System korzeniowy podkładek w odpowiednim stopniu przystosowany do gleb na jakich rośnie w naturze, spełnia rolę transportera składników pokarmowych do części rośliny, która jest ponad miejscem szczepienia. Zazwyczaj jest to gatunek, który hodowca chce propagować w swoich uprawach, a jego naturalny system korzeniowy nie spełnia określonych kryteriów. Np. pewien gatunek rośnie dobrze w naturze w ziemiach piaszczystych, a hodowca ma na swym polu ziemie bardzo ciężkie. W takim przypadku połączenie dolnej części cytrusa, tolerującej gleby ciężkie z właściwą odmianą, dla której odpowiednie są gleby lekkie, daje spodziewane razultaty. Tak jest w uprawach wielkotowarowych gdzie na określonym rodzaju gruntu sadzi się tysiące drzew cytrusowych, tej samej odmiany. W uprawie doniczkowej lub pojemnikowej, nie ma takich problemów, bo podłoże możemy bardzo płynnie i łatwo dobierać, poprzez mieszanie poszczególnych składników.JEŻELI CHODZI O RODZAJE GLEB, TO OGÓLNIE MOŻNA PODZIELIĆ JE NA:

 

- Gleby ciężkie, gliniaste ( są zasobne w składniki pokarmowe i mają dużą pojemność wodną, mało przewiewne, ciężkie i nieprzepuszczalne. Wymagają rozlużnienia, by mogły być zastosowane do uprawy cytrusów. )

 

- Gleby średnio-ciężkie ( mają dobrą zdolność magazynowania wody, umiarkowaną przepuszczalność, średnią przewiewność i dobrze sią nagrzewają. Takie gleby dobrze spełniają swoją rolę jako podłoże do cytrusów. )

 

- Gleby lekkie, piaszczyste ( cechują się dużą przewiewnośćią i przepuszczalnością, małą pojemnością wodną. Szybko przesychają, a składniki pokarmowe są łatwo wymywane. Właściwości można poprawić, dodając materii organicznej. Nie spełniają swego zadania, jako podłoże do cytrusów. )

 

  Gatunki cytrusów hodowanych w naszych domach, są tak dobierane aby dobrze się czuły w podłożu średnim. Musimy więc połączyć ze sobą kilka składników. Dzieje się tak dla tego, bo sama ziemia gliniasta jest zbyt zwięzła i długo zalegała by w niej woda. Korzenie poprostu by gniły. Ziemia piaszczysta nie utrzymuje dobrze wilgoci i składników pokarmowych. Tak więc najlepiej zawsze czuły się u mnie cytrusy, gdy zastosowałem taki oto skład:

 

- Ziemia ciężka, gliniasta /jedna część/

 

- Ziemia organiczna, kompostowa /dwie części/

 

- Ziemia torfowa pH 5,5- 6,5  /dwie części/

 

Do takiej mieszanki można dodać trochę grubego piasku. Na doniczkę fi. 18 wystarczy garść. Dobrze zawsze zrobi też dodatek perlitu, który znakomicie poprawia strukturę gleby i ma nieoceniony wpływ na korzenie, zwłaszcza u młodych sadzonek.  Skład podłoża to jedna sprawa, ale jeszcze jest druga niemniej ważna- czyli odczyn gleby.Wskażnik pH gleby jest wyznacznikiem jej kwasowości lub zasadowości. Odczyn obojętny to pH=7. Odczyn większy od 7 oznacza, że gleba jest zasadowa, a pH mniejszy od 7, to gleba kwaśna. Odczyn gleby wpływa na rozpuszczalność składników mineralnych i na ich dostępność dla cytrusów. Najlepszy odczyn dla tych roślin hodowanych w mieszkaniach, to lekko kwaśny, czyli około pH 5,5- 6,5. KASOWOŚĆ PODŁOŻA MA BARDZO DUŻY WPŁYW NA DOBRY ROZWÓJ I ZDROWIE CYTRUSÓW. Jeżeli dopuścimy do tego aby odczyn gleby w doniczkach lub pojemnikach, przekroczył poziom powyżej pH 7 to niektóre składniki pokarmowe przejdą w formy nieprzyswajalne dla cytrusów i wywoła to problemy przy ich rozwoju. Woda zawierająca zbyt duże ilości wapnia jest największym przyczynkiem do zmiany pH na zasadowe. Dbajmy o to aby woda do podlewania była zawsze miękka, a unikniemy wielu problemów.