Sadzenie i przesadzanie cytrusów, wiąże się z przygotowaniem dobrego podłoża, które będzie odpowiednim do tych właśnie roślin.

 

   

Podłoże do cytrusów...
Nie bez znaczenia jest to, w jaką ziemię posadzimy nową sadzonkę, lub przesadzać będziemy starsze drzewka cytrusowe. Tak jak człowiek dobrze się czuje w pewnych środowiskach, a do innych nie może przywyknąć, tak i rośliny potrzebują określonego podłoża. Cytrusy rosną w naturze w różnych rodzajach gleb. Przystosowały się i do piasków, zasolenia, ziem gliniastych i iłowych. W cieplejszych rejonach świata, na obszarach gdzie w sadzi się je w celach towarowych, dobierane są odpowiednie podkładki. Celem jest lepsze dopasowanie odpowiedniej odmiany do ziem w danym regionie. System korzeniowy podkładek w odpowiednim stopniu przystosowany do gleb na jakich rośnie w naturze, spełnia rolę transportera składników pokarmowych do części rośliny, która jest ponad miejscem szczepienia. Zazwyczaj jest to gatunek, który hodowca chce propagować w swoich uprawach, a jego naturalny system korzeniowy nie spełnia określonych kryteriów. Np. pewien gatunek rośnie dobrze w naturze w ziemiach piaszczystych, a hodowca ma na swym polu ziemie bardzo ciężkie. W takim przypadku połączenie dolnej części cytrusa, tolerującej gleby ciężkie z właściwą odmianą, dla której odpowiednie są gleby lekkie, daje spodziewane rezultaty. Tak jest w uprawach wielkotowarowych gdzie na określonym rodzaju gruntu sadzi się tysiące drzew cytrusowych, tej samej odmiany. W uprawie doniczkowej lub pojemnikowej, nie ma takich problemów, bo podłoże możemy bardzo płynnie i łatwo dobierać, poprzez mieszanie poszczególnych składników. JEŻELI CHODZI O RODZAJE GLEB, TO OGÓLNIE MOŻNA PODZIELIĆ JE NA:
 
- Gleby ciężkie, gliniaste ( są zasobne w składniki pokarmowe i mają dużą pojemność wodną, mało przewiewne, ciężkie i nieprzepuszczalne. Wymagają rozlużnienia, by mogły być zastosowane do uprawy cytrusów. )
 
- Gleby średnio-ciężkie ( mają dobrą zdolność magazynowania wody, umiarkowaną przepuszczalność, średnią przewiewność i dobrze sią nagrzewają. Takie gleby dobrze spełniają swoją rolę jako podłoże do cytrusów. )
 
- Gleby lekkie, piaszczyste ( cechują się dużą przewiewnością i przepuszczalnością, małą pojemnością wodną. Szybko przesychają, a składniki pokarmowe są łatwo wymywane. Właściwości te, można poprawić, dodając materii organicznej. Nie spełniają jednak, swego zadania, jako podłoże do cytrusów. )
 
  Gatunki cytrusów hodowanych w naszych domach, są tak dobierane aby dobrze się czuły w podłożu średnim. Musimy więc połączyć ze sobą kilka składników. Dzieje się tak dla tego, bo sama ziemia gliniasta jest zbyt zwięzła i długo zalegała by w niej woda. Korzenie cytrusów często w takim podłożu gniją. Ziemia piaszczysta nie utrzymuje natomiast dobrze wilgoci i składników pokarmowych. Tak więc najlepiej zawsze czuły się u mnie cytrusy, gdy zastosowałem taki oto skład podłoża:
 
- Ziemia ciężka, gliniasta                /jedna część/
 - Ziemia organiczna, kompostowa /dwie części/
 - Ziemia torfowa pH 5,5- 6,5           /dwie części/
 
Do takiej mieszanki można dodać trochę grubego piasku. Na doniczkę fi. 18 wystarczy garść. Dobrze zawsze zrobi też dodatek perlitu, który znakomicie poprawia strukturę gleby i ma nieoceniony wpływ na korzenie, zwłaszcza u młodych sadzonek.  Skład podłoża to jedna sprawa, ale jeszcze jest druga niemniej ważna- czyli odczyn gleby. Wskaźnik pH gleby jest wyznacznikiem jej kwasowości lub zasadowości. Odczyn obojętny to pH=7. Odczyn większy od 7 oznacza, że gleba jest zasadowa, a pH mniejszy od 7, to gleba kwaśna. Odczyn gleby wpływa na rozpuszczalność składników mineralnych i na ich dostępność dla cytrusów. Najlepszy odczyn dla tych roślin hodowanych w mieszkaniach, to lekko kwaśny, czyli około pH 5,5- 6,5. KASOWOŚĆ PODŁOŻA MA BARDZO DUŻY WPŁYW NA DOBRY ROZWÓJ I ZDROWIE CYTRUSÓW. Jeżeli dopuścimy do tego aby odczyn gleby w doniczkach lub pojemnikach, przekroczył poziom powyżej pH 7 to niektóre składniki pokarmowe przejdą w formy nieprzyswajalne dla cytrusów i wywoła to problemy przy ich rozwoju.  Jak wiadomo, woda zawierająca zbyt duże ilości wapnia jest największym przyczynkiem do zmiany pH na zasadowe. Jest jednak na to dobra rada. Możemy co kilka miesięcy podlać nasze cytrusy siarczanem magnezu. Spowoduje to powrót pH  do lekko kwaśnego... Ale jest jeszcze lepszy sposób, który powoduje stałe utrzymywanie kwasowości podłoża na mniej więcej stałym poziomie. Do wspomnianej mieszanki ziem dodajmy około 1/4 części kory z drzew iglastych. Kora powoduje powolne zakwaszanie środowiska w obrębie systemu korzeniowego. Powolny rozkład tej substancji organicznej spowoduje, że środowisko wzrostu naszych cytrusów będzie optymalnie przyjazne.