Sprawa odpowiedniego przycinania cytrusów budzi wiele pytań przy ich codziennej pielęgnacji.  Spotykamy się często z problemęm, jak to zrobic aby roślina nie ucierpiała.  Powiem tak:

Nie ma jakiejś wyjątkowej reguły dotyczącej tej czynności. Trzeba jednak wiedzieć o podstawowych zasadach-

1. Przycinanie wykonujemy wtedy, kiedy jest niezbędnie potrzebne roślinie, lub ze względów estetycznych

2. Do prawie wszystkich cytrusów stosujemy podobne praktyki, jeżeli chodzi o skracanie pędów.

3. Termin wykonywania tego zabiegu zależy od wymagań jakie stawiamy temu zadaniu.

 

ad.1- Roślina wymaga przycięcia, jeżeli zauważymy zaschnięte odcinki pędowe, lub w celu pobudzenia do lepszego wzrostu. Względy estetyczne to: nie odpowiedni pokrój korony cytrusa, bądź nadanie mu odpowiedniejszej, ładniejszej formy.

 

ad.2- Do prawie wszystkich cytrusów stosujemy przycinanie, kiedy zachodzi taka potrzeba. Pamiętajmy jednak o tym, że pomarańcze, kalamondyny i kumkquaty, rzadziej wymagają tej czynności, ponieważ ich budowa korony ma bardziej kompaktowy- zwarty pokrój niż ma to miejsce w przypadku innych cytrusów.

 

ad.3- Termin obcinania pędów jest uzależniony od tego jaki zamierzamy osiągnąć efekt końcowy.

 

 Ogólnie zabieg przycinania pędów można wykonywać przez cały rok. W chwili kiedy na cytrusie pojawiają się uschłe fragmenty pędów, nawet zimą można je usuwać. Do pobudzenia wzrostu najlepsza pora na tą czynność to będzie wiosna, kwiecień- maj. Jeżeli chcemy prześwietlić koronę, bo jest za gęsta, zróbmy to latem. Jeżeli przez okres swej największej wegetacji roślina została zaatakowana przez pasożyty, lub dopadła ją choroba liści, to nawet jesienią można nieatrakcyjne części pędów poddać zabiegowi skracania. Teraz kilka słów jeżeli chodzi o technikę skracania. Najlepiej cięcia dokonywać około pół centymetra nad zdrowym oczkiem, nigdy pod oczkiem. Niektórzy mówią, że można ciąć prostopadle do linii pędu. Ja zawsze tnę ukośnie w stosunku do pączka liściowego, a miejsce cięcia zabezpieczam maścią o nazwie FUNABEN. ma ona działanie przeciwgrzybowe, przeciwbakteryjne i służy przeciw wysychaniu zranień kory. Po krótce opisałem  jak postępować ze skracaniem pędów cytrusów. Opisów takich nigdzie nie można znaleśc, bo poprostu ich nie ma. Nie należy jednak bac się tej czynności. Cytrusy z regóły bardzo dobrze znoszą skracanie i potem nabierają bardzo ładny pokrój. Tak więc jeżeli ktoś musi przyciąc kilka gałązek, to spokojnie może to zrobic. CYTRUSOWI NAPEWNO NIC SIĘ NIE STANIE !!!

Przycinanie pędów u cytrusów