Nasiona cytrusów, to początek wspaniałej historii dla tej bardzo licznj rodziny roślin.Chociaż swoją drogą ciekawe co było pierwsze: CYTRUS, czy jego NASIONO??? W tych nasionach dżemie ogromna siła życiowa, która słabnie jednak wraz z wysychaniem zarodków. Jeżeli chcemy otrzymać siewkę z pestki to musimy pamiętać aby posadzić ją świeżą. Jeżeli tak się stanie, to w temperturze ok. 24 stopni C, po trzech tygodniach powinniśmy ujżeć taki widok jak na poniższej fotografii.
Kiełkujący cytrus przedstawia bardzo piękny widok. Młodziutka roślinka jest soczyście zielona, a zarazem bardzo delikatna. Jeżeli będziemy mieli szczęście i posadzimy nasiona cytrusów wielozarodkowe, to zobaczymy jak z jednego nasiona kiełkuje kilka zupełnie samodzielnych w przyszłości roślin. To ewenement w świecie przyrody i warto pokusić się o możliwość zobaczenia tego na własne oczy. Fotografia obok przedstawia właśnie taki moment, kiedy to z jednej pestki ukazują się dwie rośliny.
żeby mieć pewność, że nasiona na pewno wykiełkują, to najlepiej posadzić ich więcej do jednej doniczki.Będziemy mieli wtedy możliwość segregacji najzdrowszych i najsilniejszych z pośród sadzonek. Po osiągnięciu siewek wysokości ok. 10cm. można spokojnie przystąpić do rozdzielenia ich i posadzenia do osobnych doniczek. Będą pięknie rosły i rozwijały się, jeżeli zapewnimy im odpowiednią ilość światła, wody i składników pokarmowych
Cytrusy, bez względu na to czy posadzone były z pestki czy rozmnożone wegetatywnie od roślin już owocujących,przedstawiają olśniewający widok. Kto już choćby raz w życiu zetknął się z nimi, będzie na zawsze spoglądał na nie przyjaznym okiem. Zainteresowanie wzbudza każdy wypuszczony, nowy liść. Nie ma okazji na codzień obserwować takiego widoku, więc jest to tym bardziej interesujące. Po odpowiednim okresie oczekiwania i pielęgnacji przychodzi wreszczie moment w którym nasze drzewko zaczyna kwitnąć.
Kwiaty cytrusa to poezja zapachów oraz widok cieszący każde oczy. Przedstawiają one niesamowite kształty i kolory. Można takiemu widokowi przyglądać się godzinami i chyba nigdy się nie znudzi.Każdy kto nas w tym czasie odwiedzi zwróci na pewno uwagę na delikatny i subtelny zapach jaki wydziela kwitnący cytrus. Płatki kwiatów można zebrać i zastosować ususzone w kompozycjach do woreczków zapachwych. Po kwitnieniu przychodzi jednak moment na zadanie sobie pytania: A mianowicie- czy uda się z tych kwiatów otrzymać owoce???
Po opadnięciu już płatków kwiatowych pozostają jedynie wykształcone słupki.znamię na szczycie po pewnym czasie odpada i widoczna ta bardziej zielona część słupka zaczyna się pogrubiać i przekształcać w niedojrzały owoc. Nie ze wszystkich jednak kwiatów zawiążą się owoce. Przeważnie tylko ich kilka procent przetrwa.Dla czego tak się dzieje??? Ano dla tego, że kwitnienie przeważnie jest bardzo obfite i gdyby wszystkie dojrzewające owoce roślina miała wyżywić to pewnie sama musiała by zginąć z przesilenia. Tak więc cytrusy posiadły bardzo cenną cechę obrony przed takim zjawiskiem. Przetrwa tylko tyle owoców ile roślina jest w stanie wyżywić. Nie należy się więc dziwić kiedy z kilkudziesięciu kwiatów na cytrusie, pozostaje w końcu tylko kilka lub nawet jeden. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Dzieje się tak przeważnie na bardzo młodych roślinach, które nie są jeszcze na tyle silne by utrzymać większą liczbę owoców.
Wreszcie przychodzi kolej na obserwację dojrzewania owoców.Jest to naprawdę ciekawe zjawisko, bowiem ilość kształtów i kolorów owoców cytrusowych jest ogromna. Codziennie można patrzeć na powiększające się i odpowiednio wykształcające owoce. Cytrusy mają też wspaniałą cechę, której można by ze świecą szukać w świecie innych roślin. Ta cecha to możliwość obserwacji na jednym krzewie kwitnienia, zielonych i dojrzałych owoców równocześnie. To bardzo ciekawa lekcja z której warto skorzystać w naszym domu.
A jak smakuje herbatka, z wyciśniętym sokiem z cytrusa którego sami wyhodowaliśmy? ten tylko się dowie, kto skosztować jej raczył. SMACZNEGO
Aby obejrzeć więcej zdjęć kliknij na obrazek