SZCZEPIENIE CYTRUSÓW METODĄ na przystawkę ukośną !!!

Szczepienie jakie zostanie tu zaprezentowane odbyło się na podkładce pomarańczy Trifoliata i zrazu pobranego z cytrona Ręka Buddy. Jest to jednak tylko przykład i jak już wspomniałem wcześniej, do szczepienia nadaje się praktycznie każdy cytrus. Kliknięcie na mniaturce obok powiększy zdjęcia.

Usuwamy z podkładki wszystkie niepotrzebne pędy boczne i oczywiście kolce.

Kora w miejscu szczepu powinna miec już lekkie prążki wzdłużne co wskazuje na odpowiednią dojrzałoś pędu.

Szczepic możemy na dowolnej wysokości podkładki. Gruboś jednak w miejscu szczepienia powinna wynosi fi 8-10 mm

Oczywiście możliwe też jest szczepienie na cieńszych i grubszych pędach. Grubośc podana wyżej jest tą przy której najlepiej przyjmują się szczepy zaprezentowaną metodą.

Na wysokości gdzie zamierzamy dokonac zabiegu obcinamy ostrym sekatorem lub nożem pęd główny. Cięcie powinno byc poprzeczne do zrostu pędu.

Tak jak to pokazane na zdjęciu, należy lekko zukosowac pod kątem około 45 stopni zakończenie pędu. Umożliwi to lepsze i szybsze zintegrowanie się zrazu z podkładką. Jest to czynnośc bardzo ważna.

Teraz nadeszła pora na pobranie zrazu z cytrusa już owocującego. Może to byc wierzchołek lub dowolna częś pędu, która jest o mniej więcej połowę cieńsza niż podkładka w miejscu szczepienia. Długośc zrazu to dwa- trzy pączki na szczycie, pozostawione do rozwoju rośliny i z trzy centymetry poniżej do dokonania ukośnego cięcia.

Sprawdzamy czy pączki są dośc dobrze wykształcone ( wyrazne ) ale nie rozwinięte. Jeżeli będą rozwinięte to i tak po szczepieniu opadną.

Odcinamy ostrym sekatorem lub nożem zraz w zamierzonym miejscu.

Dokonujemy teraz ukośnego cięcia zrazu. Długoś cięcia powinna wynosic około 3 cm. Jeżeli będzie dłuższe to też dobrze. Krótsze cięcie może niewystarczyc do prawidłowego odżywienia zrazu w pierwszym okresie po zespoleniu. Często przyczyną nieprzyjęcia się szczepu jest właśnie za mała powierzchnia przylegania zrau do podkładki.

Tak powinno wyglądac prawidłowo wykonane cięcie ukośne.

Teraz na podkładce robimy wzdłużne nacięcie kory. Nacięcie powinno byc takie długie jak ukos wykonany na zrazie. Należy dodac, że cięcie powinno byc zdecydowane i kora musi byc przecięta do zdrewniałej części pędu.

Górną częśc nacięcia rozchylamy tak jak na fotografii.

Rozchylamy korę z obu stron nacięcia. Przygotowujemy tym samym miejsce do wsunięcia zrazu.

Teraz delikatnie ale zdecydowanie wsuwamy od góry przygotowany zraz. Zraz podczas wsuwania powinien rozchylac obie części nacięcia.

Zraz wsuwany na głębokośc nieco mniejszą niż ukos który został na nim wykonany.

Fotografia przedstawia boczne ustawienie prawidłowo umieszczonego zrazu na podkładce.

Teraz możemy całe miejsce szczepu owinąc przygotowanym paskiem folii. Należy pamiętac aby przy owijaniu nie zapomniec o uciąganiu paska. Pozwoli to dobrze przylgnąc całą powierzchnią ukośnego nacięcia zrazu do podkładki.

Tak wygląda prawidłowo wykonany proces szczepienia cytrusa. Po owinięciu szczepu paskiem folii, jej koniec zawązujemy na pętelkę. Nadmiar folii obcinamy.

Od tej pory miazga zgromadzona pod korą podkładki zacznie swą pracę. Obcięte pędy i kolce spowoduję duży nacisk soków odżywczych do miejsca szczepu i odżywienie zrazu, który ma byc w przyszłości zaczątkiem nowego cytrusa.

Pozostaje jeszcze tylko miejsce połączenia zrazu z podkładką zabezpieczyc torebką foliową przed utratą wilgoci.

Najlepiej nadaję się torebka taka jak na zdjęciu. Zatrzask klipsowy powoduje szczelnośc na dole torebki. Można też założyc zwykłą torebkę bez zatrzasku. Trzeba wtedy jednak zawiąza ją na dole sznórkiem. Co dwa- trzy dni dobrze jest torebkę delikatnie ściągac na godzinę w celu zapobieżenia wystąpienia szarej pleśni

Odstawiamy zaszczepionego cytrusa w spokojne, ciepłe i lekko zacienione miejsce. Po około 4 tygodniach powinny zaczą rozwijac się pączki liściowe na zrazie. Po dwóch miesiącach miejsce szczepu powinno wyglądac tak jak na fotografii.

Dwa miesiące to czas, po którym możemy już na stałe zdjąc torebkę foliową z miejsca szczepu.Po kolejnym miesiącu możemu odwinąc pasek folii.

W następnym roku nowy cytrus powinien już ładnie podrosnąc.

Pamiętajmy o usuwaniu na bierząco odrostów pod miejscem szczepu. Po czasie będzie ich coraz mniej.

Tak wygląda proces inegracji szczepu z podkładką w kolejnych latach.

Po kilku latach zraz z podkładką całkowicie się zintegruje i niekiedy nie można rozpoznac w którym miejscu jest połączenie zrazu z podkładką.

ŻYCZĘ ABY EKSPERYMENTY ZE SZCZEPIENIEM CYTRUSÓW PRZYNIOSŁY WIELE ZADOWOLENIA. Jest to naprawdę dobra i sprawdzona metoda na łączenie roślin cytrusowych.

Opisana tutaj metoda łączenia ( szczepienia ) cytrusów jest bardzo dobrym sposobem na uzyskanie szlachetnej rośliny. Często jest tak, że mamy jakieś drzewko cytrusowe posadzone z nasiona, które nie kwitnie nawet po kilkunastu latach. Poniższy sposób jest chyba najbardziej skuteczny i pewny w osiągnięciu celu jakim jest "SZLACHETNA ODMIANA CYTRUSA"

Jeżeli dobrze się przygotujemy do tego zabiegu i dobrze go przeprowadzimy to 99% przypadków szczepy się przyjmują i potem bardzo dobrze rozwijają na dzikich podkładkach. Zaznaczyc tu trzeba, że praktycznie każdy cytrus nadaje się do połączenia z innym z tej rodziny. Są jednak przypadki, że jedne podkładki mogą sprawdzac się lepiej a inne gorzej dla różnych cytrusów. Dla amatorskich jednak wymogów i eksperymentów najlepiej nadają się siewki, które w miejscu szczepienia mają grubośc mniej więcej taką jaką ma średnica ołówka. Kształt przekroju pędu podkładki powinien byc biski okrągłemu.Narzędzia jakie będą potrzebne do zabiegu to:

sekator, ostry nóż i pasek folii polietylenowej szerokości 1cm. i długości około 30-40 cm. Należy przygotowac też terebkę foliową do nakrycia miejsca szczepienia w celu zmniejszenia utraty wilgotności młodego zrazu.

Najlepszą porą na tego typu szczepienie jest okres w którym kora cytrusów wytwarza tzw. miazgę ( wilgotna substancja powodująca łatwe odwarstwianie kory i dobre przyjmowanie szczepu ). Okres od końca kwietnia do końca lipca zdaje się by najbardziej odpowiedni.

JESTEŚ GOTOWY ? TO ZACZYNAMY!!!